Vanhoja ystäviä, joita en ollut nähnyt vuosiin. Työkavereita, joita olen tottunut näkemään päivittäin. Läheisiä, joita on hirveä ikävä jo nyt.
Läksiäiset täyttivät eilen kotini tärkeillä ihmisillä. Kun viimeisetkin vieraat lähtivät, olo oli ensin tyhjä ja surumielinen. Nyt kuitenkin tilalle ovat tulleet onnellisuus ja kiitollisuus. Sydän tuntuu ylitsepursuavan täydeltä kun ajattelen sitä, miten moni kutsutuista tuli tai olisi halunnut tulla paikalle minua hyvästelemään.
Olen lapsesta saakka välittänyt syvästi kohtaamistani ihmisistä. Kannattelee todella pitkälle huomata, miten paljon ystäväni ja työkaverini välittävät vastavuoroisesti minusta.
Vuosi tai kaksi kuluu nopeasti. Sen totesimme useimpien kanssa hyvästejä jättäessämme. Yksi viimeisistä vieraista lausui ovella sanat, joihin läksiäisjuhla oli hyvä päättää:
”Se on lyhyt aika. Älä haaskaa sitä.”
Sitä neuvoa aion noudattaa ja yrittää ottaa Amerikan-kuukausistani kaiken irti.
Löysin blogisi Linkedinin kautta, ja jään kyllä lukemaan tätä mielenkiinnolla. Muutin itsekin juuri ulkomaille, joten voin todella hyvin samaistua tuntemuksiisi. Paljon onnea uuteen elämänvaiheeseen! :)
TykkääTykkää
Tervetuloa blogini lukijaksi! Kiva kuulla, että se kiinnostaa. Hauskaa, että blogin mainitseminen LinkedInissä auttoi uusia lukijoita löytämään tänne.
Paljon onnea sinullekin uuteen kotimaahan asettumiseen!
TykkääTykkää